Paličkovaná čipka

Jemné umenie šikovných rúk.

Pani Czintelová sa stretla s čipkárstvom už v mladom veku, kedy ju inšpirovala vychýrená čipkárka v Levoči. Po mladosti strávenej na Spiši, kde brala úvodnú inšpiráciu, sa vydala študovať etnografiu. Počas štúdia si založili krúžok paličkovania a viedla ich dnes už známa čipkárka Veronika Géciová-Komorovská. Paličkovanie a čipky ju tak sprevádzalo aj na vysokej škole. 

Vášeň pre gemerské čipky objavila hneď po tom, ako sa zamestnala v Rožňave. Už od roku 1996 sa aktívne venuje uchovávaniu a kultivovaniu tohto tradičného remesla. Inšpiráciu a poznatky čerpala od Zuzany Urbanovej z Rejdovej, ktorá je dcérou známej gemerskej čipkárky – Žofie Vilimovej. Čipka ju zaujala natoľko, že gemerskú čipku skúmala a spracovala do niekoľkých štúdií. 

Na prelome tisícročia sa začala venovať aj prekresľovaniu čipky. V roku 2002 sa jej podarilo úspešne publikovať knihu s názvom “Gemerská paličkovaná čipka”, v ktorej čitateľovi prináša 13 najznámejších gemerských vzorov používaných na okrajových čipkách a na čepcoch. 

Z prekresľovaním neprestala a dnes sa venuje kresleniu motívov okrajových čipiek z kútnych plachiet a prikrývok. Aktívne využíva svoje poznanie a zručnosti aj v praxi, kde pri tvorbe využíva typické gemerské vzory. K jej tvorbe patrí výroba dekoratívnych obrázkov, dečiek alebo aj bižutérie. Pani Czintelová sa snaží svoje poznanie predať aj iným, a tak vedie už vyše 20 rokov Klub paličkovanej čipky pri GOS v Rožňave. 

Kontakt na výrobcu / Predajné miesto
Mgr. Angela Czintelová
Záhradnícka 1, 048 01 Rožňava
+421 904 338 159
angela.czintelova@gmail.com
Naspäť do katalógu
Regionálny produkt Gemer-Malohont
MAS MALOHONT
Koordinátor regionálneho označenia
Partneri regionálneho označenia
Regionálne značky na Slovensku
Webová  stránka vytvorená
 ©2023 · Regionálny produkt Gemer-Malohont
Vyrobila
Prognessa
Foto od
Petra Foto

Regionálny produkt Gemer-Malohont

Regionálny produkt
Gemer-Malohont

DomovPredajneKontakt