Paličkovaná čipka

Remeslo ako tradícia v rodine.

Rodáčka z horného Gemera nemala nikdy ďaleko k remeslu a šikovné ruky sa v rodine dedili z pokolenia na pokolenie. Tradovalo sa košikárstvo či hrnčiarstvo. Pani Csuporiová, rodom z Meliaty, patrí ku generácii žien, ktorým háčkovanie, vyšívanie a štrikovanie nie je cudzie a ručné práce miluje.

Istú časť svojho života prežila v Čechách, no rozhodla sa vrátiť späť do rodného Gemera. Osud života ju priviedol aj k paličkovaniu – toto remeslo ju oslovilo natoľko, že sa mu rozhodla venovať. Začiatky boli ťažké, začínala sama, len s pomocou časopisov a vysvetliviek. Jedného dňa však zbadala oznam v miestnych novinách o Klube paličkovanej čipky pri GOS v Rožňave. Bez váhania klub navštívila a odvtedy spolu s ostatnými kolegyňami zachováva tradíciu tohto krásneho nežného remesla – umenie paličkovanej čipky. 

V paličkovaní našla relax vo voľnom čase ale aj prevenciu a zlepšovanie kondície jemnej  motoriky, ktorá ovplyvňuje jej zdravotný stav. Pani remeselníčka Csuporiová sa venuje aj remeslám ako drôtovanie či výroba šperkov z korálok. Spolu s ostatnými členkami klubu sa pravidelne zúčastňuje výstav alebo festivalov, či už domácich alebo zahraničných.

Fotografie: RINK Rožňava

Kontakt na výrobcu / Predajné miesto
Eva Csuporiová
Edelényska 46, 048 01 Rožňava
+421 944 517 127
vacekovae@gmail.com
Naspäť do katalógu
Regionálny produkt Gemer-Malohont
MAS MALOHONT
Koordinátor regionálneho označenia
Partneri regionálneho označenia
Regionálne značky na Slovensku
Webová  stránka vytvorená
 ©2023 · Regionálny produkt Gemer-Malohont
Vyrobila
Prognessa
Foto od
Petra Foto

Regionálny produkt Gemer-Malohont

Regionálny produkt
Gemer-Malohont

DomovPredajneKontakt